Když ke mně přichází mé klientky, často mají obavy. „Zvládnu to? Nepřiberu? V žádném případě nechci být tlustá, s tím se nikdy nesmířím…“ Ano, také jsem měla tyto obavy a je to naprosto normální a přirozené. „Proč byste to nezvládla, když jsem to dokázala já? Já jsem například po vyléčení zhubla samovolně 12kg, takže žádný strach…“, uklidňuji své klientky.
Když se pak naladíme na společnou notu, většinou se všichni zajímají o můj příběh, o to, jak jsem to udělala, že jsem se vyléčila…Ano, i to klientkám ráda sděluji a dodávám jím tím pocit jistoty a podporu. V tomto článku nemám čas se podrobně rozepisovat o mém několikaletém příběhu s poruchami příjmu potravy. Dobrá zpráva je, že jsem ho pro Vás podrobně sepsala už dříve. Můžete si ho tedy zdarma stáhnout a přečíst, zde v podobě eBooku, pokud Vás zajímá. Tento článek bych ráda věnovala mým stravovacím návykům a tomu, co se v mém jídelníčku objevuje a neobjevuje, protože to je další věc, na kterou se mě klientky často ptají.

Jsem v současné době na mateřské dovolené, což pochopitelně také velmi ovlivňuje můj přístup k jídlu a vaření, protože se mi rozhodně nechce vařit pro sebe a své dítě zvlášť. Základ naší stravy je samozřejmě zdravý, vařím denně z čerstvých potravin, jíme velké množství ovoce a zeleniny, bílé zakysané mléčné výrobky, které si případně dochucujeme sami ovocem, medem nebo dobrou marmeládou, kvalitní maso a vejce, obiloviny, brambory, těstoviny…prostě všechno, co do pestrého jídelníčku patří. Rádi si uděláme i jídlo na sladko, jako třeba palačinky (ty dcera miluje, takže je míváme téměř každý týden), mé oblíbené ovocné knedlíky z klasického tvarohového těsta, občas něco upeču, když na to zbyde čas. U babičky míváme často i svíčkovou nebo třeba rajskou s knedlíky. Proč ne? Na tom opravdu není nic špatného. Základ je, aby jídlo bylo uvařeno z kvalitních co možná nejčerstvějších potravin. To je moje první zásada a můj přístup ke stravování.

V čem jsem striktní je kvalita masa a pečiva. Chléb peču v domácí pekárně, což je hračka a hlavně chvilková záležitost. Maso kupuji od lidí z vesnice, protože oba moji rodiče pochází z vesnic, mám tuto možnost, nebo z farem v okolí. Ovoce a zeleninu upřednostňuji sezónní a lokální, ale rádi si popřejeme i citrusy, banán nebo třeba avokádo. Snažím se, aby strava byla co nejpestřejší, ale zároveň jsem nestrávila celý den jen v kuchyni. To je moje druhá zásada pro zdravé stravování.

Mě osobně vyhovují tři hlavní jídla plus dvě menší svačiny, ale myslím, že i jen tři dostatečně velká plnohodnotná jídla mohou dodat dostatek živin a energie. K jídlu je potřeba přistupovat přirozeně, řídit se hladem, ale i chuťovými preferencemi. Jídlo pro mě musí být i požitek a radost ne jen prostředek k přežití. To je moje třetí zásada. Toto pravidlo bohužel není úplně dobře aplikovatelné pro Vás s poruchou příjmu potravy, protože Váš přirozený pocit hladu je pravděpodobně kdesi v pozadí, ale nebojte se! On se zase rád vrátí, když svému tělu začnete dopřávat to, co potřebuje. Dalším benefitem Vám bude přirozená postava, ve které Vám to bude slušet, budete mít spoustu energie a elánu do života. A hlavně se jídlo opět stane Vaším přítelem nikoli strašákem či nepřítelem. Pokud nevíte, jak s jídlem začít, ráda Vám s tím pomohu. Podrobné návody najdete například v mých eBoocích z edice „Opět normálně jíst“ . Pomoci Vám mohu ale i jinak, mrkněte se zde.

Co je podle mě ve zdravém stravování hlavní? Nezbláznit se z toho. Každý den nás obklopuje množství článků, reklam či videí na téma zdravá strava, ve kterých se dozvídáme o různých výživových směrech, potravinách, výživových doplňcích, dietách… Ruku na srdce, kdo se v tom má vyznat! Proto se ke všemu snažím přistupovat přirozeně, tak jak to cítím. Na různých stravovacích směrech typu veganství, raw strava nebo třeba paleo strava se mi nelíbí především to, že nejsou příliš přijímány naší společností a je na ně nahlíženo jako na divné, nebo jak to říci. Což mě osobně vystavuje stresu, opravdu se mi nelíbí, aby na mě lidé ve společnosti nahlíželi jako na extrémistu a vyvrhele. Nelíbí se mi ani to, že bych se měla potýkat s neustálými otázkami proč, jak a v čem je to lepší. Proto jsem zastáncem „všeho s mírou“. Tím myslím, že jím jak rostlinné tak živočišné produkty. Nestraním se sacharidů ani to nepřeháním s bílkovinami. Ve společnosti, kde to situace vyžaduje, si klidně dám i dort nebo jinou neřest, o které si nejsem jista její kvalitou. Občas si s dcerou dopřejeme točenou zmrzlinu, protože to je jakýsi můj symbol dětství a evokuje to ve mně krásné vzpomínky na léto u babičky. Mám ráda marinovaná žebírka nebo pečené koleno. Co na tom, když si to člověk dá jen občas. Pravidelně kávu nepiji, protože mi to jednoduše nic neříká, ale s kamarádkou v kavárně si klidně dám alžírskou nebo obrovské latté. S manželem milujeme Vietnamskou kuchyni…Prostě a jednoduše to mám nastaveno tak, že základ stravy máme zdravý, vyvážený, doma připravený a občas si prostě vyhodíme z kopýtka a klidně si popřeji i nějakou tu „prasárnu.“

Teď se Vám možná ježí vlasy na hlavě. Latté, zmrzlina, koleno, knedlíky??? To opravdu všechno ta Alena jí? Ano, občas jím. A budete se divit. Moje váha na to nijak nereaguje, už několik let mám stabilní váhu 59kg (k výšce 171cm), troufám si říct, že jsem štíhlá, vypadám dobře a hlavně se cítím dobře. Netoužíte náhodou také po podobném pocitu?

Teď vás možná ještě zajímá, kde a jak si potraviny sháním. Nejsem příliš zastáncem nakupování, snažím se tedy dobu strávenou nakupováním eliminovat na minimum. Potraviny, které vydrží, nakupuji do zásoby. Zeleninu a ovoce naopak nakupuji takřka denně.

  • Velkou část potravin jako jsou obiloviny, těstoviny, ořechy, semínka, luštěniny nebo třeba naše milované sušené ovoce pravidelně objednávám z internetového obchodu Plodyslunce.cz.
  • Ovoce a zeleninu nakupuji často od zelináře, který má stánek kousek od našeho bytu, nebo ráda zajdu do Lidlu, který mám dostupný, a ze všech řetězců v okolí mívá nejčerstvější. Horší je to v zimě, kdy náš zelinář neprodává a v obchodech se mi kvalita zboží nelíbí. V zimních měsících nám často objednávám ovoce a zeleninu v bedýnkách. Hojně konzumujeme také kvašenou zeleninu v podobě kyselého zelí nebo pickles, které si nakládám sama, protože je to prostě moje vášeň a zábava. Kdybych ji chtěla koupit, vyrazila bych pro zelí do drogerie Dm a pro pickles do zdravé stravy nebo na farmářské trhy. Výborné je třeba Dobrušské pickles.
  • Vajíčka dostávám od babičky. V opačném případě bych asi zavítala někam na farmu.
  • Maso kupuji od vesnických „malofarmářů“ nebo z farem. Farmáři Vám ho rádi dovezou v podobě bedýnky, nebo si prostě udělejte výlet na farmu, potěšíte se se zvířátky, seznámíte se s farmářem, odpočinete si od městského shonu a ještě nakoupíte kvalitní maso nebo třeba i sýry a mléčné výrobky za nejnižší možnou cenu. Já mám farmy zmapované v okolí Prahy a ve Středních Čechách, ale určitě najdete nějaké i ve svém okolí. Já si obvykle nakoupím do zásoby do mrazáku, abych to nemusela řešit často.
  • Mléčné výrobky kupuji nejčastěji běžně v obchodě, ale zásadně neochucené. Když mám možnost ráda koupím farmářský jogurt nebo kefír. Dcera má moc ráda i kozí a ovčí výrobky, pro které chodíme do zdravé stravy. Máslo jsme si oblíbili z jedné sýrárny, která je kousek od manželovy práce. Uříznou vám ho přímo z hroudy, je dokonce levnější než v obchodě, ale hlavně je to poctivé tvrdé žluté máslo s lahodnou chutí smetany. Nevýhodou je jeho krátká doba trvanlivosti, ale my ho prostě milujeme.
  • Pečivo příliš nekupuji, už jen pro to, že manžel nesmí pšenici. Proto jsem začala péci domácí kváskový chléb z žitné a špaldové mouky. Ale když občas s dcerou zamíříme na farmářské trhy, rády si dopřejeme nějaký čerstvý koláč nebo i rohlík. Mouku na chléb a jiné domácí pečení kupuji v běžných obchodech nebo v obchodech zdravé stravy, podle toho, kam mám zrovna cestu.
  • Ráda nakupuji i v řetězcích Dm drogerií, zdravých stravách a jiných specializovaných obchodech, kam chodím pro věci jako rostlinné smetany, kečup či protlak (ty kupuji striktně v BIO kvalitě), nějaké dobroty pro dceru…

Suma sumárum chodím 1x- 2x týdně do běžného obchodu, téměř denně pro ovoce a zeleninu, cca 1x za dva týdny do zdravé stravy nebo podobných obchodů, 1- 2x týdně peču chleba. Zbytek řeším operativně dle potřeby, nikdy ne častěji než 1x měsíčně.
Na závěr bych vám ještě ráda doporučila knihy, podle kterých ráda vařím, ale zároveň získávám inspiraci pro zdravé nakupování a jiné další informace o stravě a zdraví, na které se můžete spolehnout, že dávají hlavu a patu  Z celého srdce Vám doporučuji kuchařky Hanky Zemanové- Biokuchařka, Bioabecedář a Nová biouchařka Hanky zemanové.
Doufám, že z nich budete nadšeni stejně jako já 🙂

Vaše
Alena Teofil