Když jsem vytvářela můj první eBook zdarma Ze zoufalé anorektičky přes bulimii a přejídání až k vášnivé výživářce, měla jsem spoustu času přemýšlet nad tím, jak to u mě vlastně všechno bylo a co mi pomohlo. Vy, kteří jste můj eBook četli, víte, že moje cesta k vyléčení byla trochu nespecifická v tom, že jsem vlastně ani nechtěla řešit svou poruchu příjmu potravy, v té době psychogenní přejídání, ale tak nějak se vyřešila druhotně, při snaze zbavit se jiného problému.

V tomto článku rozhodně nechci podrobně popisovat, jak to bylo a co všechno se mi v té době dělo. Pokud Vás tyto informace zajímají, přečtěte si můj eBook Ze zoufalé anorektičky přes bulimii a přejídání až k vášnivé výživářce. Zdarma si ho můžete stáhnout na mém webu v sekci Ebooky.

V tomto článku bych Vám ráda více napsala o terapiích, které mě pomohly a s jistotou mohu říci, že i zachránily. Udělaly ze mě šťastnou, spokojenou a sebevědomou ženu. Už nejsem ztracena ve svém vlastním životě, vím, co chci a kam mám svůj život směřovat, a to všechno díky EFT terapiím.

Ptáte se, co je EFT? Také jsem to nevěděla a dokonce, když jsem si o této metodě přečetla, zavrhla jsem ji se slovy, že je to hloupost. Pak se mi to naštěstí všechno rozleželo v hlavě a EFT jsem dala šanci. Co mi také zbývalo. Klasická psychoterapie mě spíše rozhazovala, než aby mi pomáhala, a žít v bludném kruhu přejídání, dietování, zvracení, úzkostí a nenávisti sama k sobě jsem už prostě nemohla. Musela jsem to změnit!

EFT je metoda, která se používá nejen v psychoterapiích, ale také v koučingu. To je jedna z věcí, která se mi líbila. „Koučing je fajn, to přece dělají i úspěšní manažeři, ale na psychoterapie chodí jen blázni a je třeba se za ně stydět a skrývat, že tam chodím.“ Takto jsem tehdy smýšlela. Dnes už se tomu směju a klidně veřejně přiznám, že mám psychoterapeutku, která mi pomáhá, když se dostanu do těžké životní situace. Dnes už se nestydím, říct si čas od času o pomoc, když je to třeba. Tehdy pro mě koučing byl ale mnohem přijatelnější.

Když si zadáte „EFT“ do vyhledávače, načte se Vám mraky stránek, kde si o této metodě můžete přečíst odborně. Já se Vám pokusím tuto metodu přiblížit trochu laicky, trochu odborně, ale hlavně podle mých zkušeností a pocitů z ní. Třeba Vás osloví, třeba ne, ale než ji úplně zahodíte, vzpomeňte si na mě. I já ji zprvu vyhodnotila jako hloupost. Naštěstí jen na chvilku…

Co je tedy EFT podle Aleny?

Zkratka EFT za sebou skrývá tři anglická slova Emotional freedom techniques neboli technika emoční svobody. Tento název mi mluví doslova z duše. Když se zpětně zamyslím nad tím, co mi EFT dalo, tak to byla právě svoboda. Vždy jsem bývala velmi ustaraná, už dopředu jsem se raději představovala černé scénáře, abych byla připravená, kdyby se náhodou opravdu něco zlého stalo. Žila jsem ve strachu a stále jako bych čekala, co špatného přijde. Bála jsem se o své blízké, bála jsem se, že zase něco pokazím, bála jsem se …pořád o něco. Nedokázala jsem se uvolnit, hledala jsem viny sama v sobě. Když jsem se měla pro něco rozhodnout, nemohla jsem. Co kdybych rozhodla špatně? Obětovávala jsem se pro ostatní, jako bych snad čekala, že za to přijde nějaká odplata z hůry. A vlastně přišla, a to v podobě EFT, které mě osvobodilo. Vytáhlo mě z vězení mých neustálých negativních emocí.

EFT je takový mocný čaroděj, který mávnutím proutku dokáže odčarovat vaše negativní emoce, přesvědčení a navyklé vzorce chování. Přičaruje vám vnitřní klid a pocit vnitřní svobody. Takto jednoduše bych EFT popsala já 🙂

Když mi moje první EFT terapeutka o této metodě říkala a vysvětlovala mi, jak funguje, myslela jsem si, že se zbláznila. Řekla mi, že každá moje negativní emoce je jen narušení toku energie v mém těle a že naším cílem je, aby ten tok energie byl plynulý, pak může být člověk šťastný a vyrovnaný. Jaký tok energie, sakra! O čem to mluví, to zavání šarlatánstvím!!!

Na druhou stranu jsem byla přesvědčena o tom, že mnohé fyzické problémy jsou úzce spjaty s psychikou. Například o každém zkouškovém mě bolely záda, při dlouhodobém stresu se mi dělaly opary, onemocněla jsem kdykoli jsem měla jít někam, kam jsem nechtěla nebo se bála. Mám tomu dát šanci? Honilo se mi hlavou. Terapeutka pokračovala ve vysvětlování. EFT vlastně propojuje západní psychoterapii s východním přístupem, pracuje totiž s určitou formou akupresury (poklep na povrchové body hlavních meridiánů). To snad ne! Má na sebe klepat u toho myslet na své problémy a to mě má vyléčit? Ouu, nee. To se mi nezdá možné.

Pokračovala myšlenkou, že právě onoho narušení energetického toku, se kterým nám má pomoci práce s akupresurními body, je důkaz toho, že nestačí jen rozumové pochopení problému, aby se nám ulevilo od pouta negativních emocí. Tahle myšlenka mě přesvědčila k tomu to zkusit. Klasická kognitivně behaviorální terapie mi opravdu nepomáhala. Nechala jsem si pár dnů na rozmyšlenou. Přemýšlela jsem nad tím, co mi řekla a začalo mi to trošku dávat logiku. Jít racionálně na odstranění strachu, úzkosti, beznaděje…to prostě nefunguje. Na druhou stranu, když se cítím pod psa, myslím psychicky pod psa, vždy se objeví i nějaký fyzický projev. Někdy to je opravdu nemoc, někdy ztuhlá krční páteř, jindy třeba jen pocit, že mám v krku nebo na žaludku balvan. To znám, to mám často. Prášky zaberou jen dočasně, ale neřeší problém od základu. Vždy se mi tyto projevy vracejí, když mě něco rozhodí. No co, ať si tomu ona terapeutka říká, jak chce, třeba energetický tok, nějaký most mezi psychikou a fyzičnem být musí a s ním je třeba pracovat. Alespoň doufám…Stále jsem měla pochyby, ale řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám. Dnes už vím, že to byl nejlepší krok v mém životě…

A jak terapie vlastně probíhala? Pojmenovali jsme vždy s terapeutkou nějaký problém, který jsem chtěla řešit. Nebylo ani nutné přesně vyprávět příběh, co se mi stal, důležité bylo, co kolem toho cítím- pojmenovat emoci a co cítí moje tělo- fyzický doprovod dané emoce, třeba právě tíha na žaludku. Ne vždy jsem samozřejmě uměla jednoduše a jasně tyto věci říci a nazvat. To nevadilo, když jsme začali pracovat, neboli poklepávat na určité body na těle a opakovat název, pocit a emoci, vždy z toho něco nakonec vzešlo. Objevili se další emoce nebo prožitky, leckdy i slzy a velmi silné emoce. S tím se pak pracovalo. Když jsem nechtěla mluvit, stačilo, když jsem vše jen prožívala a terapeutka „ťukala“ na mé meridiánové body. Ano, i u EFT mají své místo vzpomínky. Ty často přijdou během práce samy na mysl. Jsou to obvykle prvopočátky daného emočního problému. Tato vzpomínka, res. emoce s ní spjaté se pak jednoduše zpracovaly a problém byl pryč. Odměnou za práci byla velká psychická a leckdy i fyzická úleva.

Na mě EFT fungovalo úžasně. Vyhovovalo mi, že nemusím pořád dokola vyprávět, co se mi stalo a co kolem toho prožívám. Líbila se mi práce s fyzickými pocity v těle, na které se dalo dobře poznat, zda se daný problém zlepšuje či ne. Ale hlavně jsem po každé terapii odcházela uvolněná a tak nějak lehčí. Vždy jsem byla unavená, to ano, ale na druhou stranu, jsem po terapii vždy dobře spala a ještě několik dnů jsem pociťovala úlevu. Bylo to skvělé a ještě lepší bylo, že se mi jednoduše řečeno zjednodušoval život. V mnohých situacích jsem dokázala být klidnější, nestresovala jsem se tolik, dokázala jsem říci svůj názor, aniž bych se bála, že se mi někdo bude smát. Našla jsem si přítele, svého současného manžela. Našla jsem si práci a postupně se pustila do podnikání. Začala jsem si užívat svůj volný čas. Našla si nové přátele a obnovila staré kontakty. Začala jsem mít ráda sama sebe taková, jaká jsem. Zlepšil se i můj vztah s rodiči a bratrem. Přestala jsem se přejídat a postupem času i kontrolovat svou váhu a neustále se sledovat v zrcadle. Začala jsem si užívat jídlo, zbavila jsem se poruchy příjmu potravy!

Co na tom bylo nejlepší? V mém případě to trvalo jen pět terapií a přestala jsem mít problém s jídlem. Zázrak! Nějakou dobu jsem litovala toho, že jsem svou EFT terapeutku nepotkala dříve, ale pak jsem se povznesla i nad to. Řekla jsem si, že to tak prostě mělo být, a naučila se žít podle mého oblíbeného mota“ Vše, co se děje, se děje, aby nám bylo lépe.“

I když na své období střídavé anorexie, bulimie a přejídání hořce vzpomínám, vím, že kdybych těchto osm krušných let neprožila, neměla bych dnes tak skvělou práci jako mám, neměla bych svůj životní cíl a poslání. Neznala bych zázrak jménem EFT. Jsem vděčná za vše, co se stalo! Věřím, že i Vy časem dokážete najít důvod, proč jste museli bloudit ve vlastním životě a motat se v kruhu jídla, strachu a výčitek.

A proč vám to všechno píšu? Protože chci, aby i Vy jste jednou pro vždy začali žít šťastný a spokojený život. Třeba Vás pro vyzkoušení EFT namotivuje třeba seznam toho, co vše EFT změnilo u mě:

  • Přestala jsem se přejídat
  • Přestala jsem mít strach a výčitky z každého sousta
  • Můj život se přestal točit jen kolem jídla a mé „nedokonalé“ postavy
  • Získal jsem vnitřní klid a pocit radosti ze života
  • Zbavila jsem se bolesti zad
  • Přestal se mi dělat ekzém
  • Našla jsem si životního partnera, práci a životní směr
  • A určitě je toho ještě mnohem více, jen je těžké si to zpětně uvědomit
  • Neváhejte a vyzkoušejte EFT, i kdyby se Vám to nakonec nelíbilo, nedáte za to více než hodinu svého času a pár peněz terapeutce. Co je to proti životnímu klidu, štěstí a spokojenosti.

Držím Vám palce. Stojí za to bojovat 🙂

PS: Dejte si prosím jen pozor, jakého terapeuta si vyberete. Ne každý je odborník, mnozí jsou jen rychlokvašky z víkendových kurzů. Pokud jste z Prahy, mám typ hned na 3 šikovné terapeutky, pokud jste z jižních Čech, také mám jednu v záloze. Napište mi na alena@normalnejist.cz, ráda předám kontakty 🙂